Jak wyjść ze spirali zadłużenia?


Każdy może wskoczyć w spiralę zadłużenia. Wystarczy jakaś błędna decyzja dotycząca zaciągnięcia następnego długu, wypadek, choroba lub utrata pracy. Tracimy źródło przychodu oraz ekonomiczną płynność. Aby pokryć poprzednie zaległości i debety musimy brać kolejne. Wchodzimy w spiralę zadłużenia z której bardzo trudno się wydostać. Na szczęście istnieje recepta na wyjście z tej niełatwej sytuacji.Złote reguły wychodzenia ze spirali zadłużenia

Co zrobić gdy finansowa pętla co raz mocniej się ściąga i znikąd nie widać pomocy? Przede wszystkim nie załamujmy się, nie unikajmy kontaktu z wierzycielami i sporządźmy projekt działania.


Oto kilka pewnych zasad wyjeżdżania ze spirali zadłużenia:

1. Absolutnie nie wolno zaciągać kolejnych pożyczek. Jest to jedynie wyjście krótkoterminowe, które w przyszłości może przysporzyć więcej kłopotów, w szczególności jeśli wybieramy pożyczki bez zaświadczeń. 

2. Koniecznie trzeba negocjować z bankami, nie wolno unikać kontaktu. Ignorowanie monitów banku nie tylko generuje kolejne koszty, ale także niszczy nasze szanse na polubowne załatwienie sprawy. 

3. Priorytetowo rozpocząć budować oszczędności i zmniejszyć koszty. Należy przede wszystkim wyuczyć się rozsądnego podejścia do finansów- nie inwestujmy na nic, co wydaje się zbędne. Wstępne w kolejce są nasze zobowiązania, dopiero później przyjemności. 

4. Ważne jest sformułowanie programu spłat, i wskazanie kredytów jakie powinniśmy regulować w pierwszej kolejności. Trzeba wybrać te zobowiązania, których opóźnienie spłaty najwięcej nas kosztuje. 

5. Stworzenie listy zobowiązań oraz sprawdzenie jaka jest suma naszych comiesięcznych rat i budowanie w oparciu o nią miesięcznego budżetu. Program naszych kosztów przenigdy nie powinien przekraczać naszego dochodu. 

6. Zrezygnowanie z karty kredytowej i kredytu odnawialnego na rachunku. Są to produkty, które oprócz szybkich pożyczek łatwo dają o sobie znać jeśli zlekceważymy ich zapłatę, stąd na czas kłopotów finansowych korzystnie jest całkiem z nich zrezygnować. Dotyczy to także tych kart, z jakich nie korzystamy. 

7. Podpisanie umowy o kredyt konsolidacyjny. Jest to kredyt, który skupia wszystkie zobowiązania w indywidualną mniejszą ratę. Dodatkowo ubezpieczony hipoteką będzie odznaczał się dużo mniejszym oprocentowaniem aniżeli kredyty konsumpcyjne. 


Tak naprawdę rozwiązań jest tym więcej, im prędzej zgłosimy się do banku. Trzeba pamiętać o tym, że nie tylko nam zależy na jak najszybszym wyjściu z kłopotów finansowych- także dla banku jest to sytuacja trudna.

Komentarze

  1. Dobry artykuł przyda się
    Zapraszam na http://zarabiak.com/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz