Wybieramy kredyt mieszkaniowy


Własny dom dla niejednego z nas jest jednym spośród wielu marzeń. Może być to ogromny dom wielopokoleniowy, lub małe mieszkanko w centrum miasta. Jest to nieważne, ponieważ tak czy siak konieczna będzie gotówka. Znajdą się i tacy, którzy nie mają kłopotu z samodzielnym wyłożeniem wystarczających finansów, jednakże zdecydowana większość z nas musi brakującą kwotę pożyczyć. Dlatego też kredyty mieszkaniowe cieszą się dużą popularnością. Jak mądrze wybrać ofertę kredytu?

Kredyt mieszkaniowy służy przede wszystkim sfinansowaniu własnej nieruchomoœci. Bank udziela nam długoterminowego kredytu, za który otrzymuje wynagrodzenie w formie prowizji oraz odsetek naliczonych z rat. Co można zakupić za pożyczone z banku pieniądze? Oprócz kupna mieszkania albo domu mamy możliwość kupienia działki, garażu czy też domku letniskowego. Jest też możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu w celu wyremontowania mieszkania, co jest kluczowe w przypadku nabywania mieszkania w stanie surowym.

Kredyt mieszkaniowy jest kredytem długoterminowym, udzielanym nawet na kilkadziesiąt lat, dlatego banki zanim zgodzą się udzielić nam kredytu muszą upewnić się, czy damy radę go spłacić. Zanim decyzja kredytowa zostanie podjęta badana jest nasza zdolność kredytowa, a dodatkowo mieszkanie zostaje obciążone hipoteką. Jest to rodzaj prawa rzeczowego, które pozwala bankowi zaspokoić swój interes, czyli spłatę zaległej kwoty, w przypadku gdy klient zwleka z ratami. Poza tym banki mogą stawiać wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkania czy też na życie. Więcej informacji o kredycie mieszkaniowym znajdziesz tutaj.


Wybór kredytu mieszkaniowego - najważniejsze cechy
Wybór kredytu mieszkaniowego bez wątpienia nie należy do prostych, ponieważ istnieje szereg czynników, na które należy zwrócić uwagę :
Oprocentowanie - to cecha, na której powinniœmy się skupić jako pierwsza. Oprocentowanie składa się z marży, która jest wynagrodzeniem banku, oraz stopy procentowej, która ustalana jest bez udziału banku. Należy wybrać kredyt, który oferuje możliwie najniższe oprocentowanie. Kredyt mieszkaniowy oprocentowany jest w granicach 5-6%;
Prowizja - jest to czysty zysk banku za udzielenie kredytu. Jest ona pobierana na początku trwania umowy, a nie powinna wynosić więcej niż 2 % wartoœci kredytu. Banki dają możliwoœść włączenia prowizji do kredytu dla klientów, którzy nie mają możliwości samodzielnego spłacenia prowizji;
Wkład własny- to nasz udział finansowy w kredycie. Warto postarać się dołożyć jak najwyższą kwotę, ponieważ pozwoli to na zmniejszenie przyszłego długu oraz zmniejsza ryzyko jakie ponosi bank. Postarajmy się wyłożyć przynajmniej 20% wartoœci nieruchomości, ponieważ w przypadku wniesienia niższej kwoty potrzebne będzie dodatkowe ubezpieczenie niskiego wkładu własnego.
Ubezpieczenia - banki oprócz hipoteki wymagają dodatkowego ubezpieczenia spłaty kredytu. Podstawowym ubezpieczeniem, w jakie musimy się zaopatrzyć jest ubezpieczenie mieszkania, dodatkowo wymagane może być ubezpieczenia na życie i innych, takie jak ubezpieczenia pomostowego lub ryzyka utraty pracy.
Koszty kredytu - zanim otrzymamy kredyt, musimy przejść kilka etapów, które zwiększają ogólne koszty kredytu. Sprawdź, które czynności związane z udzieleniem kredytu zostaną policzone na własny koszt i wybierz bank, który z pewnych opłat rezygnuje, np. koszty powołania rzeczoznawcy, udzielenie promesy kredytowej.

Komentarze