Inwestowanie w nieruchomości – fakty i mity


Nieruchomości to obecnie jedna z najpopularniejszych form lokowania kapitału - bezpieczna i zyskowna. Związanych jest z nią jednak kilka mitów, które warto obalić. Inwestowanie w nieruchomości wcale nie musi wiązać się z uciążliwym zarządzaniem wynajmem lub koniecznością posiadania bardzo dużych zasobów gotówki. 

Wybór formy pomnażania kapitału jest trudny - musi być jednocześnie bezpieczna i zyskowna. Aktualnie na rynku kapitałowym funkcjonuje kilka mechanizmów inwestowania pieniędzy. Żeby wybrać najlepszy nie trzeba być ekonomistą, ale warto dokładnie zapoznać się z ich najważniejszymi cechami i oddzielić fakty od mitów. Lokaty bankowe stają się coraz mniej opłacalne i wraz z obniżaniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej stają się narzędziem do oszczędzania, a nie zarabiania pieniędzy – obecnie realne zyski z lokat są najniższe od półtora roku. Inwestowanie w akcje spółek giełdowych wiąże się natomiast ze znacznym ryzykiem – ich kursy są bardzo wrażliwe na wahania na globalnych rynkach kapitałowych. Do tej pory obligacje państwowe były uważane za bezpieczny i stosunkowo zyskowny instrument inwestycyjny. Jednak zła sytuacja finansowa wielu krajów, które były na skraju bankructwa obniża zaufanie inwestorów. Dlatego inwestorzy coraz mocniej przyglądają się rynkowi nieruchomości, zwłaszcza mieszkaniowych. Potwierdza to Paweł Komar, Dyrektor Zarządzający Open Finance – Rekordowo niskie stopy procentowe sprzyjają osobom zaciągającym kredyt, ale jednocześnie są powodem niskiego oprocentowania lokat, co skłania inwestorów do alternatywnych form lokowania kapitału i dywersyfikacji posiadanego portfela. Klienci coraz częściej decydują się na przeniesienie środków z depozytów na rynek nieruchomości. Przy odpowiednim doborze mieszkania pod wynajem, w Warszawie i innych dużych aglomeracjach, można osiągać rentowność na poziomie zdecydowanie wyższym niż ten oferowany na standardowej lokacie. Dodatkowo możliwy jest wzrost wartości nieruchomości w czasie, co w finalnym rozliczeniu może dodatkowo podnieść średnią rentowność inwestycji. Ostatnie miesiące pokazują, że grono klientów inwestujących w nieruchomości pod wynajem stale rośnie i coraz częściej celem zakupu nie jest zaspokajanie potrzeb mieszkaniowych, tylko z góry przemyślana forma lokowania kapitału. 

MIT 1 – posiadanie nieruchomości na wynajem to same uciążliwości 

Większość osób decydujących się na zakup nieruchomości mieszkaniowej pod inwestycję obawia się późniejszych uciążliwości związanych z poszukiwaniem najemców, ich obsługą oraz naprawami i remontami. Nie musi to jednak być prawdą. Optymalnym wyborem jest zakup i przekazanie zarządzania wynajmem podmiotom trzecim, zajmującym się całą obsługą i wypłacających stały zysk. Przykładem takiego narzędzia inwestycyjnego jest Condo System Dolcan, oferujący mieszkania w Warszawie i Szczecinie z gwarancją stałego zysku z wynajmu. W ramach systemu klient nabywa pełnowartościowe mieszkanie - nieruchomość z aktem notarialnym, a nie jedynie pokój hotelowy lub udział w nieruchomości. Zapewnia to komfort i łatwość wyjścia z inwestycji. Właściciel może sprzedać mieszkanie na rynku wtórnym – nie musi szukać osoby, która przejmie po nim inwestycję. Po zakupie mieszkania i jego wykończeniu klient podpisuje z firmą umowę na zarządzanie nim i wynajem z gwarancją wypłaty zysku w wysokości 8 proc. w skali roku. Umowę można podpisać na 5, 10 lub 15 lat z możliwością przedłużenia. Firma jako operator wyposaża kompletnie lokal w elementy przenośne i przez cały czas trwania umowy zapewnia najemców, promocję, wszelkie naprawy i pełną obsługę, ubezpieczenie i media – zapewnienie obłożenia i przychodu jest po stronie operatora. 


MIT 2 – żeby inwestować w nieruchomości trzeba mieć gotówkę 

Wielu osobom wydaje się, że tego typu inwestycja to oferta wyłącznie dla ludzi z wolnymi środkami, którzy kupują mieszkania za gotówkę. Nic bardziej mylnego. Aby zacząć zarabiać w Condo Systemie Dolcan wystarczy zdolność kredytowa – mieszkania spłaca się samo, a w kieszeni inwestora zostają nawet dodatkowe pieniądze. - Możemy to przedstawić na konkretnym przykładzie. Klient decyduje się na zakup mieszkania w naszej inwestycji w condo o wartości 300 tys. zł. Ma 100 tys. zł gotówki, na resztę bierze kredyt oprocentowany 5 proc. w skali rocznej, na 15 lat. Wówczas miesięczna rata wynosi ok. 1 500 zł. Natomiast przychód z inwestycji w condo mieszkanie wynosi ponad 1 800 zł, netto (już po odliczeniu podatku dochodowego) – podkreśla Tomasz Bujnowski, analityk inwestycyjny w firmie Dolcan. Po zapłaceniu raty kredytu inwestorowi zostaje zatem jeszcze dodatkowe 300 złotych miesięcznie. Jeżeli inwestor zdecyduje się przeznaczać całość zarobionych na wynajmie środków na spłacanie kredytu, wówczas realny okres spłaty zobowiązania wyniesie nieco ponad 12 lat. Po tym czasie mieszkanie będzie generowało czysty, 100% zysk. Dodatkowo warto pamiętać, że wartość nieruchomości wzrasta w czasie – szacuje się, że jest to wzrost w wysokości 3% rocznie. Jest to idealne rozwiązanie dla osób posiadających zdolność kredytową i które chcą zapewnić swoim dzieciom dobry start w dorosłość. Mieszkanie spłaca się samo i po tym czasie można je przekazać dzieciom już wolne od zobowiązań.

MIT 3 – żeby inwestować w nieruchomości trzeba mieć bardzo dużo pieniędzy 

Na rynku pokutuje także przeświadczenie, że aby zacząć zarabiać na nieruchomościach w dużej aglomeracji trzeba wyłożyć min. 250-300 tys. zł. To również jest mit, który obala firma Dolcan. Deweloper w maju wprowadził do sprzedaży inwestycję Miasteczko Rubikon, w której ceny miniapartamentów zaczynają się już od 145 tys. zł. Projekt powstał z myślą o młodych ludziach, którzy poszukują własnych czterech kątów na start w dorosłość. Miasteczko Rubikon może być także doskonałym startem dla początkujących inwestorów na rozpoczęcie budowania portfela nieruchomości na wynajem. Inwestycja powstaje w warszawskich Włochach, u zbiegu ulic Techników i Cegielnianej. Lokale będą miały od 17 do 49 mkw., czyli najpopularniejsze i najłatwiej wynajmujące się powierzchnie, dlatego chociaż Miasteczko Rubikon nie jest objęte Condo Systemem Dolcan, inwestorzy nie będą mieli żadnych problemów z samodzielnym znalezieniem najemców. 

Inwestowanie w nieruchomości jest zdecydowanie zyskowne i bezpieczne, a jak udowadnia firma Dolcan może także być bardzo łatwe i nie wymaga ogromnych zasobów gotówki.

Komentarze

  1. Sama zakupiłam 2 lata temu kawalerkę, ktorą od razu wynajęłam. Pieniądze z wynajmu starczają na splatę kredytu i inne opłaty mieszkaniowe a co miesiąc dodatkowo zostaje mi z tego jeszcze 300zł. Żaden bank nie zaproponowałby mi lokaty na której miesięcznie bym tyle zarabiała (zresztą z czego jeśli nie mam żadnych większych oszczędności).Dodatkowo można powiedzieć że to mieszkanie za X lat dostanę jakby za darmo :)
    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Zakup mieszkanie według mnie to ogólnie bardzo dobra inwestycja. Można nieźle zarobić na wynajmie. Właśnie rozważam taką inwestycję i jestem co raz bliżej realizacji, jeszcze tylko kilka miesięcy i będę miała mieszkanie na własność:)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz